ktb-logo
iks-logo

İzmir Kültür Sanat Fabrikası Sürdürülebilirlik Yolculuğu

biyosfer

Türkiye’nin sayılı Biosphere Sürdürülebilir Müze Sertifikası’na sahip yapısı olan İzmir Kültür ve Sanat Fabrikası, restorasyon tekniklerinden altyapı sistemlerine, yerel kültürel yaşamı destekleyen yapısından gelecek nesillere taşıdığı kadim kültürel miras, kaynak ve bilgilere ve İzmir halkına sunduğu yeni bir yeşil yaşam alanına kadar her yönüyle sürdürülebilirlik prensiplerine tam uyumludur.

Titizlikle yürütülen restorasyon sürecinde, yapıların zaman içinde tahrip olmuş bölümleri, aslına uygun doğal ve yerel malzeme ve özel tekniklerle yeniden inşa edilmiş, tarihî binalar, özgün yapıları korunarak günümüze ve geleceğe kazandırılmıştır. Ayrıca, su, kalite, atık yönetimi ve enerji verimliliği sistemleri hayata geçirilerek sürdürülebilir mimari için gereken tüm adımlar atılmıştır. Böylece geçmişte üretim tesisi olarak faaliyet gösteren tüm yapılar yeniden işlevlendirilerek kütüphaneler, müzeler, atölye ve sergi ve etkinlik alanlarına dönüştürülmüş, yerleşke bir kültür-sanat merkezi kimliği kazanmış ve İzmir’e yepyeni bir sosyal alan kazandırılmıştır.

İzmir halkına büyük bir sosyal alan sağlayan İzmir Kültür Sanat Fabrikası birçok yeşil alana sahiptir. Doğal restorasyon malzemelerinin kullanımı, kaynakların korunması ve verimli atık yönetimi sistemlerinin çevre üzerindeki zararı minimuma indirmeyi hedefleyen İzmir Kültür Sanat Fabrikası, eski bir yapıya yeni bir işlev kazandırılmasının yanı sıra dayanıklı ve sürdürülebilir malzemelerle restore edilmiştir.

9.200 metrekarelik kapalı peyzaj alanı ile İzmir halkına nefes aldıracak yepyeni bir yeşil alan sunan İzmir Kültür Sanat Fabrikası, açık hava etkinliklerine de uygun şekilde donatılmıştır. Dinlenme ve dolaşım alanlarıyla, merkez içindeki Sanat Sokağı ve kafelerle, ziyaretçiler doğa, kültür ve sanatla zenginleşmiş yepyeni deneyimlerle buluşmaktadır. Fabrikada yer alan müze ve kütüphaneler ise kadim kültürel miras, kaynak ve bilgilerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlamaktadır.

Yıl boyu sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan İzmir Kültür Sanat Fabrikası, İzmir’da yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına da katkıda bulunmaktadır.

ktb-logo
iks-logo

Adresimiz

Mimar Sinan Mahallesi,

Ziya Gökalp Bulvarı,

No: 36 Konak/İzmir/Türkiye

© 2023 İzmir Kültür Sanat Fabrikası. Tüm Hakları Saklıdır.

x