ktb-logo
iks-logo

Alsancak Tekel Fabrikası,
Kültür Sanat Fabrikasına Dönüştü

Kültür, Sanat ve Yaşamın Yeni Adresi
İzmir Kültür Sanat Fabrikası Açıldı!

HEMEN İZLEYİN

iks

Ege’nin En Büyük Atatürk İhtisas Kütüphanesi

KÜTÜPHANEYİ KEŞFEDİN

iks

Tarih, Kültür ve Sanat Yolculuğu

MÜZELERİ KEŞFEDİN

iks

Etkinliklerle Dolu Yeni Bir Buluşma Noktası

ETKİNLİKLERİ KEŞFEDİN

iks

Atölyelerden, Açık Hava Sinemasına...

KÜLTÜREL VE SOSYAL ALANLARI İNCELEYİN

TARİHÇE

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanan Alsancak Tekel Fabrikası aslına uygun restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından İzmir’de kültür-sanat ve yaşamın yeni adresi, İzmir Kültür Sanat Fabrikası olarak hayat buldu.

İZMİR KÜLTÜR SANAT FABRİKASI HAKKINDA

Tarihi Bir Üretim Tesisinden Çağdaş Bir Kültür Sanat Merkezine

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülen restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından tarihi Alsancak Tekel Fabrikası, İzmir’in yeni kültür sanat merkezine dönüştü. İzmir Kültür Sanat Fabrikası, kentin yeni cazibe merkezi olmaya hazır.

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanan ve yaklaşık 140 yıllık tarihiyle kentin endüstri mirasının önemli öğelerinden biri olan fabrika, kentin ve bölgenin tarihi ile sanatsal belleğine ışık tutan müzeleri, zengin kaynak koleksiyonuyla bilginin kapılarını aralayan kütüphaneleri, kültür sanat atölyeleri ve açık hava etkinliklerine de uygun olan geniş peyzaj alanıyla, her yaştan kullanıcı için farklı kullanım olanaklarına sahip bir kültür sanat merkezine dönüştürüldü.

Çocuklardan gençlere, üniversite öğrencilerinden akademisyenlere, her yaştan ziyaretçi için bir buluşma noktası olacak İzmir Kültür Sanat Fabrikası, kentin kültür sanat yaşamına yön verecek nitelikte, yeni nesil bir mekan olarak tasarlandı.

about

Tarihi Endüstri Yapıları

Yaklaşık 17.000 m² üzerine kurulu merkezde yapılan restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarıyla, atıl durumda olan tarihi endüstri yapıları yeniden ayağa kaldırılarak kente kazandırıldı.

about

Etkinlikler

İzmir’in yeni buluşma noktası olacak İzmir Kültür Sanat Fabrikası, farklı yaş ve ilgi alanlarına hitap edecek, çeşitli ve yenilikçi etkinliklere ev sahipliği yapabilecek sergi, atölye ve çeşitli etkinlik alanlarıyla donatıldı.

about

Fonksiyonel Yeşil Alan

9.200 m²’lik peyzaj alanıyla kente nefes aldıracak aynı zamanda çok yönlü fonksiyonel dinamikleri barındıran yerleşke; atölye çalışmaları, sinema, konser gibi her türlü açık hava etkinliğine de ev sahipliği yapan bir cazibe merkezine dönüştürüldü.

about

Sosyal Alanlar

Yerleşkede, kentliyi sanatla buluşturmak için farklı sergilere ev sahipliği yapan Sanat Sokağı, aktivite alanları ile etkileşim içinde olan yeme-içme alanları, kafeler ve dinlenme alanları da oluşturularak İzmir’e tarih, kültür, sanat ve peyzajın iç içe olduğu yeni bir rekreasyon alanı kazandırıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Yeniden Kullanım
Geleceğe Aktarım

İzmir’in, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi sanayi devriminin tarihsel sürecini ve dönemin kültürünü yansıtan endüstriyel mirası olan Alsancak Tekel Sigara Fabrikası’nın yapıları, özellikleri korunarak restore edilmiş ve geçmişte tütün üretim merkezi olarak faaliyet gösteren yerleşke korunarak yeniden işlevlendirilmiştir. Tarihi yapı, kültür ve sanat üreten bir merkeze dönüştürülmüş, kentin geçmiş kimliği ile olan bağlarının ve sosyal paylaşımın sağlanması ve sürdürülmesinin yanı sıra, yerel ve uluslararası ölçekte ekonomik kalkınmasının sürdürülmesine de çok yönlü, bütüncül bir katkı sunulmuştur.

İzmir Kültür Sanat Fabrikası, restorasyon tekniklerinden altyapı sistemlerine, yerel kültürel yaşamı, ülke ve kent ekonomisini destekleyen yapısından gelecek nesillere taşıdığı kültürel miras, kadim kaynaklar ve İzmir halkına sunduğu yeni bir yeşil yaşam alanına kadar her yönüyle sürdürülebilirlik prensiplerine tam uyumludur.

biyosfer
Kültürel Mirasın Geleceğe Aktarımı

Kültürel Mirasın Geleceğe Aktarımı

İzmir Kültür Sanat Fabrikası, ev sahipliği yaptığı müzeler ve kütüphaneleriyle, atıl durumda olan yapıların sembolik ve anıtsal özellikleri göz önünde tutularak restorasyonu ve çok amaçlı kullanıma yönelik yeniden işlevlendirilmesiyle kültürel mirasın korunması, kente yeniden kazandırılması, etkili bir şekilde tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmaktadır.

Aslına Uygun Yerinde Restorasyon

Aslına Uygun Yerinde Restorasyon

Titizlikle yürütülen restorasyon sürecinde, yerleşkede bulunan yapıların zaman içinde tahrip olmuş bölümleri, aslına uygun, özgün malzeme ile uyumlu malzemeler ve özel tekniklerle onarılmış, gerek görülen kısımlara statik güçlendirmeler yapılmış veya bölümler yeniden inşa edilmiş, sonradan yapılan niteliksiz eklentiler kaldırılmış, özgün yapılar ve dönem ekleri korunarak ve yeniden işlevlendirilerek günümüze ve geleceğe kazandırılmıştır.

Şehre Nefes Aldıran Bir Yeşil Alan

Şehre Nefes Aldıran Bir Yeşil Alan

9.200 m²‘lik açık rekreatif dolaşım ve peyzaj alanı ile İzmir halkına nefes aldıracak yepyeni bir yeşil alan sunan ve sinema, konser gibi açık hava etkinliklerine de ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanan İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda kullanıcı ve ziyaretçiler doğa, kültür ve sanatla zenginleşmiş yeni deneyimlerle buluşmaktadır.

İZMİR'DE KÜLTÜR-SANAT VE YAŞAMIN YENİ ADRESİ

Kültürel ve Sosyal Alanlar

01

BKM Mutfak Atölye

BKM Mutfak Atölye, tiyatro alanındaki geleneksel usta-çırak ilişkisini, modern akademik müfredatla eşleştiren bir sanat okuludur. İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda yer alan BKM Mutfak Atölye’de, sosyal ve mesleki becerilerini geliştirmek, yeni tutkular keşfetmek ya da alanında uzmanlaşmak isteyen her yaş grubundan katılımcıya uygun programlar bulunmaktadır.

02

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Türk Dünyası coğrafyasının müzik ve danslarının yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasını amaçlamakta ve yıl boyu birçok performansla izleyicileriyle buluşmaktadır. Topluluk, İzmir Kültür Sanat Fabrikası içinde kendisine tahsis edilen binada çalışmalarını sürdürmekte ve müze dinletileri, dans gösterileri izleyicilerle buluşmaktadır.

03

Sanat Atölyeleri

Plastik sanatlardan görsel sanatlara kadar sanatın çeşitli dallarını sanatseverlerle buluşturan atölyeler, çocuk ve gençler için de yeni beceriler ve hobiler edinebilecekleri nitelikli tematik çalışmalar düzenlemektedir.

04

Yeme-İçme Alanları

Yerleşkede, ziyaretçilerin keyifle zaman geçirebileceği açık ve kapalı alanlı kafeterya, kafe ve yeme-içme alanları bulunmaktadır.

PODCAST

Kültür Sanat Gündemi

iks-podcast

Her yaştan insanı buluşturan, birbirinden özel konukların ve konuların yer aldığı podcast serisi çok yakında sizlerle!

İzmir halkını kültür, sanat ve eğitimle buluşturan İzmir Kültür Sanat Fabrikası, podcast serisiyle istediğiniz zamanda istediğiniz yerden kültür sanat merkezinin bir parçası olabilme imkanı sunuyor. Kültür, sanat, eğitim, İzmir’in tarihi ve daha fazlası İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nın Sesi’nde…

ktb-logo
iks-logo

Adresimiz

Mimar Sinan Mahallesi,

Ziya Gökalp Bulvarı,

No: 36 Konak/İzmir/Türkiye

© 2023 İzmir Kültür Sanat Fabrikası. Tüm Hakları Saklıdır.

x