Müzeler

İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda, kentin ve bölgenin köklü tarihine ışık tutan ve 19. yüzyıldan günümüze resim, heykel ve seramik sanatının seçkin örneklerini sanatseverlerle buluşturan iki önemli müze bulunmaktadır.

Yerleşkenin en büyük binasında hizmet veren Müze İKSF – Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ile İzmir Resim ve Heykel Müzesi, zengin koleksiyonları, ilgi çekici tematik düzenlemeleri ve sergileme teknikleriyle, ziyaretçileri keyifli bir tarih, kültür ve sanat yolculuğuna davet etmektedir.

Müze İKSF – Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nın kimliği olan ve tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nın tam merkezinde üretim merkezi olarak kullanılmış en büyük yapı, aslına uygun yapılan titiz restorasyon ve renovasyon çalışmalarının ardından Müze İKSF – Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak yeniden düzenlenmiştir.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

9 Eylül 1952’de, Bruno Taut tarafından bugün Kültürpark içinde bulunan Maarif Vekaleti binasında ilk bir galeri olarak ziyarete açılan İzmir Resim ve Heykel Müzesi, 1973’ten 2022’ye dek Konak’taki binasında ziyaretçilerini ağırlamıştır.