Kültürel ve Sosyal Alanlar

BKM Mutfak Atölye

Ünlü sanatçı Yılmaz Erdoğan’ın genel sanat yönetmenliğinde kurulan BKM Mutfak Atölye, tiyatro alanındaki geleneksel usta-çırak ilişkisini, modern akademik müfredatla eşleştiren bir sanat okuludur. İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda yer alan BKM Mutfak Atölye’de, sosyal ve mesleki becerilerini geliştirmek, yeni tutkular keşfetmek ya da alanında uzmanlaşmak isteyen her yaş grubundan katılımcıya uygun programlar bulunmaktadır.

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Türk Dünyası coğrafyasının müzik ve danslarının yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasını amaçlamakta ve yıl boyu birçok performansla izleyicileriyle buluşmaktadır. Topluluk, İzmir Kültür Sanat Fabrikası içinde kendisine tahsis edilen binada Şavk Eryürek’in sanat yönetmenliğinde çalışmalarını sürdürmekte ve çocuklara yönelik eğitim konserleri, müze dinletileri, dans gösterileri ve açık alan konserleriyle izleyicilerle buluşmaktadır.

Sanat Atölyeleri

Her yaştan ziyaretçisini kültür ve sanatla buluşturmayı hedefleyen İzmir Kültür Sanat Fabrikası, ev sahipliği yaptığı Resim Heykel Müzesi’nin hemen yanında bulunan sanat atölyelerinde pek çok ilgi çekici etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Plastik sanatlardan görsel sanatlara kadar sanatın çeşitli dallarını sanatseverlerle buluşturan atölyeler, çocuk ve gençler için de yeni beceriler ve hobiler edinebilecekleri nitelikli tematik çalışmalar düzenlemektedir.

Sanat Sokağı

Merkez içinde Resim Heykel Müzesi ile kütüphane arasında, ziyaretçilerin yapıların tarihi atmosferi eşliğinde keyifle dolaşabileceği bir de Sanat Sokağı oluşturulmuştur. Açık havada sergilenen ve alanlarının en güzel örnekleri arasında yer alan sanat eserleriyle çevrili Sanat Sokağı, İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nın kentliyi kültür ve sanatla her alanda buluşturma misyonunu desteklemektedir.

Rekreasyon Alanı

İzmir Kültür Sanat Fabrikası, 9.200 m²’lik rekreasyon alanı ile İzmirlilere ve İzmir’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere nefes alabilecekleri yeni bir yeşil alan sunmaktadır. İzmir’in zengin tarihi mirasını ve kültürel çeşitliliğini çeşitli sanatsal etkinliklerle buluşturan alanda açık hava etkinlikleri için oluşturulmuş bölümler, dolaşım ve aktivite alanları bulunmaktadır. Rekreasyon alanında açık hava sinema gösterimlerine uygun olarak donatılmıştır.

Yeme-İçme Alanları

İzmir Kültür Sanat Fabrikası içinde ziyaretçilerin keyifli vakit geçirecekleri sosyal alanlar bulunmaktadır. Kütüphane ve etkinlik alanlarının çevresinde konumlanan yeme-içme alanları, ziyaretçilere ihtiyaçlarını karşılama konusunda kolaylık sunmaktadır. Fabrikanın aktif olduğu dönemde de kafeterya işlevi bulunan yapı da restorasyon çalışmalarını ardından kafe işlevini sürdürmek için uygun hale getirilmiştir.